Obecnie wiele osób postrzega okulary przeciwsłoneczne tylko jako modny i stylowy dodatek, ale w rzeczywistości okulary przeciwsłoneczne to przede wszystkim ochrona oczu przed promieniami ultrafioletowymi, które w nadmiarze prowadzą do licznych chorób. Aby temu zapobiec, do wyboru okularów przeciwsłonecznych należy podchodzić bardzo ostrożnie, ponieważ okulary złej jakości mogą tylko zaszkodzić. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze okularów, jest materiał, z którego wykonane są soczewki. Opcji nie ma wiele, tylko dwie, szkło i plastik.
Soczewki do okularów
Soczewki plastikowe są obecnie najbardziej popularne, są bardzo trwałe i lekkie. Jednocześnie plastik ma znaczną wadę. W pełni przepuszcza promieniowanie ultrafioletowe, dlatego na soczewki nakładana jest specjalna powłoka, która tworzy warstwę blokującą i chroni nasze oczy. Kolejną wadą jest to, że plastikowe soczewki łatwo się zarysowują, dlatego takie okulary należy zawsze nosić w specjalnym etui.
Soczewki wykonane ze szkła, w przeciwieństwie do plastiku, nie przepuszczają promieni ultrafioletowych, dzięki czemu człowiek nie musi martwić się o zdrowie oczu, warto zadbać do takich soczewek o dodatek jakim są oprawki Hugo Boss. Takie okulary są mniej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Istotna wada: w każdej chwili mogą się zbić, dlatego osoby lubiące aktywny sport nie powinny kupować takich okularów przeciwsłonecznych. I oczywiście warto zwrócić uwagę na wysoki koszt szklanych okularów przeciwsłonecznych.
Poziom ochrony
Ponadto przy wyborze okularów należy zwrócić szczególną uwagę na poziom ochrony. Wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne są zawsze oznaczone specjalnymi oznaczeniami. A do nich dołączona jest metka, który nie tylko wskazuje, w jakich warunkach należy używać takich okularów, np. góry, tafla wody, miasto itp., ale także zawiera informacje o poziomach ochrony.
Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym kategoriom okularów przeciwsłonecznych. Pierwszym z nich są okulary polaryzacyjne lub antyrefleksyjne. Wybierają je najczęściej miłośnicy wędkarstwa, turystyki i sportu, a także kierowcy samochodów, ponieważ okulary polaryzacyjne nie przepuszczają (blokują) odbitego światła np. od wody, lodu, śniegu i innych powierzchni odbijających światło. Okulary polaryzacyjne można polecić również osobom, które przeszły operację siatkówki. A druga kategoria to okulary przeciwsłoneczne z soczewkami fotochromowymi, tak zwane „kameleony”. Takie soczewki mają właściwość dopasowania się do intensywności światła.